Marketing usług medycznych krok po kroku

Placówki medyczne oraz gabinety lekarskie mają ograniczone możliwości w kwestii źródeł pozyskiwania klientów. Reklama świadczeń medycznych jest formalnie zabroniona, dlatego specjaliści muszą korzystać ze szczególnych sposobów rozpowszechniania informacji o swoich usługach. 

Pozyskiwanie pacjentów przez placówki i gabinety jest utrudnione, jednak możliwe. Dodatkowo możliwości jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Zanim jednak zaczniemy rozglądać się za źródłami pozyskiwania pacjentów, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy placówka jest w stanie przyjmować większą ilość pacjentów, oraz czy jej rejestracja telefoniczna jest przygotowana na ich obsługę.

Zarządzający placówkami medycznymi oraz lekarze, chcący przyjmować większą liczbę pacjentów, często podwyższają wydatki na reklamę, jednocześnie nie podejmując żadnych działań związanych z organizacją pracy rejestracji medycznej. Nierzadko zapominają o tym, że pacjent nie skorzysta z usług placówki, jeśli nie będzie w stanie się z nią skontaktować. 

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Zakładając jednak, że placówka medyczna posiada możliwości oraz zamierza przyjmować większą ilość pacjentów, może zacząć rozglądać się nad źródłami ich pozyskiwania. Kolejność czynności reklamowych jest bardzo ważna. Najważniejsze jest, aby rozpocząć od najprostszych rzeczy, robionych często intuicyjnie, ponieważ zyskujemy wtedy pewność, że każdy kolejny krok w działaniach marketingowych (zapewne bardziej kosztowny) będzie miał sens.

marketing strony internetowej lekarza

1. Umieść informację o placówce/gabinecie na budynku

Swoje działania rozpocznij od odpowiedniego „zareklamowania” placówki medycznej, czy gabinetu lekarskiego w miejscu, w którym się znajduje. Zwróć uwagę na to, aby reklama była czytelna i przykuwająca uwagę odbiorcy. Tego typu reklama to wydatek jednorazowy, oraz ma służyć przez wiele lat. Dlatego w tym przypadku nie warto oszczędzać. Bardzo ważne jest, aby umieścić na niej numer telefonu oraz adres strony internetowej danej placówki lub lekarza. Jeżeli pacjent wykaże chęć skorzystania ze świadczeń placówki, powinien mieć możliwość łatwego skontaktowania się z nią. Dobrze, jeśli może zapoznać się z jej ofertą cenową, a adres strony internetowej umieszczony na banerze z pewnością mu to ułatwi. Wydawanie pieniędzy na samą reklamę bez podania danych kontaktowych może doprowadzić do stracenia możliwości pozyskania pacjenta.  

Załóżmy, że Twój potencjalny pacjent stoi w korku ulicznym, zerka przez okno i widzi reklamę Twojego gabinetu lekarskiego: „Centrum Medyczne ABC”. Jeżeli obok nazwy, zobaczy numer telefonu, będzie miał możliwość natychmiastowego skontaktowania się z placówką (lub przynajmniej zapisać sobie go). Jeśli nie zrobi tego od razu, to po dotarciu do domu albo poświęci czas na wyszukanie numeru do Twojej placówki, albo nie. 

2. Załóż stronę internetową lekarza lub placówki medycznej

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek działania marketingowe be własnej strony w sieci. Doba internetu zmusiła wielu przedsiębiorców do przeniesienia swojej działalności do wirtualnego środowiska. Tak samo jest w przypadku usług medycznych. Wielu pacjentów stawiając na wygodę, szuka informacji o placówkach medycznych właśnie w internecie. 

Zdarza się, że lekarze figurują w internetowych katalogach, jednak nie posiadają własnej witryny, tym samym działając na swoją szkodę. Jeżeli decydujemy się na wykorzystywanie internetu do swoich czynności marketingowych, powinniśmy zacząć od założenia strony internetowej lekarza lub swojej placówki medycznej. Z uwagi na fakt, że większość pacjentów posiada obecnie dostęp do internetu w swoim telefonie, wielu z nich może dowiedzieć się więcej o Twojej placówce w dowolnym miejscu o każdej porze. Brak strony internetowej ogranicza zainteresowanym dostęp do istotnych informacji, a placówce możliwość pozyskania nowych pacjentów.

Istnieje możliwość stworzenia dedykowanej strony internetowej lekarza. Przy jej tworzeniu można także skorzystać z szablonów. Przykładem może być strona internetowa tworzona przez Proassist w ramach swojego abonamentu: link.

Jeżeli zależy Ci na bardziej rozbudowanej witrynie internetowej, dobrym rozwiązaniem w tej kwestii będzie skorzystanie z usług agencji reklamowej, tworzącej strony internetowej dla lekarzy. Imagemed jest agencją, która swoje usługi dedykuje właśnie lekarzom oraz placówkom medycznym. Specjaliści zajmujący się marketingiem internetowym pomogą Ci stworzyć profesjonalną i funkcjonalną witrynę Twojej placówki medycznej.

Reklama placówki medycznej

3. Zadbaj o spójną identyfikację wizualną

W proces identyfikacji wizualnej wchodzi kilka części składowych: kolorystyka, logo, kolor czcionki na ulotkach i stronach internetowych itd. Placówki medyczne bardzo często posługują się ulotkami pozostawionymi w poczekalniach, aby poinformować pacjentów o swoich świadczeniach medycznych. Ważne jest to, aby identyfikacja wizualna była przemyślana, a poszczególne jej elementy, takie jak: strona internetowa, wizytówki, foldery reklamowe, a także dokumentacja medyczna oraz wiadomości e-mail wysyłane do pacjenta były spójne, oraz zawierały wszystkie informacje dotyczące placówki lub gabinetu takie jak numer telefonu, czy adres strony internetowej. 

Skoro pacjent zna już Twoją stronę internetową, wchodzi na nią w celu zaczerpnięcia informacji dotyczących placówki medycznej lub gabinetu lekarskiego, możesz zapewnić mu szansę zapisu na wizytę bezpośrednio z tej witryny. W tym celu warto umieścić na swojej stronie specjalną zakładkę do rejestracji on-line, która będzie przejrzysta oraz łatwa w obsłudze. Możesz ją uzyskać dzięki narzędziu Proassist

Oczywiście nie wszyscy będą chcieli skorzystać z internetowej rejestracji medycznej. Starsi pacjenci zazwyczaj preferują tradycyjne formy zapisów na wizyty, dlatego zarówno na stronie internetowej, jak i na wszystkich ulotkach i wizytówkach powinien zostać zamieszczony numer telefonu. Należy pamiętać także o dobrej organizacji pracy rejestracji telefonicznej. Żadne działania marketingowe nie przyniosą pożądanych skutków, jeżeli pacjent zostanie pozbawiony możliwości kontaktu z placówką.

5. Powiadom pacjentów o swojej placówce/gabinecie

Dzięki temu, że pacjent dowie się o istnieniu Twojej placówki medycznej lub gabinetu lekarskiego, będzie mógł zdecydować się, zaczerpnąć więcej informacji na ten temat. Informowanie o placówce lub gabinecie może odbywać się zarówno poprzez zwykłą „pocztę pantoflową” jak i przez działania osobowe na mediach społecznościowych. Powiadom pacjentów, w jakim zakresie działa Twoja placówka, jakie świadczy usługi oraz leczeniem jakich schorzeń zajmują się lekarze świadczący w niej usługi. Pacjent będzie wiedział, czy w danej placówce lub gabinecie lekarskim  uzyska konkretną pomoc.

6. Placówka medyczna/gabinet w mediach społecznościowych

Najprostszym sposobem na samodzielne prowadzenie działań marketingowych jest założenie własnych fapage’y na portalach społecznościowych. Jeżeli na co dzień korzystasz z Facebooka, możesz prowadzić stronę swojej placówki medycznej na tym portalu, jeśli natomiast lepiej odnajdujesz się na Instagramie – możesz informować pacjentów o swojej placówce właśnie w tym serwisie. Dzięki temu będziesz miał możliwość prowadzenia działań marketingowych w sposób intuicyjny, ponieważ będziesz to robił na narzędziu, które jest Ci już dobrze znane. Pamiętaj jednak, że w prowadzeniu mediów społecznościowych najważniejsza jest systematyczność. Jeżeli brak czasu lub chęci utrudni Ci regularne zamieszczenie postów, lepiej nie rozpoczynaj działań w tym zakresie. Nie ma nic gorszego, niż fanpage, który „milczy” przez dłuższy czas, aby potem zasypać swoich odbiorców nadmiarem informacji.

Prowadzenie bloga na własnej stronie internetowej jest drugim po optymalizacji treści strony działaniem na Twojej witrynie, które pomoże wypozycjonować własną stronę internetową. Optymalizacja treści wymaga specjalistycznej wiedzy, natomiast, jeśli chodzi o bloga, możesz pisać go samodzielnie. Wplatanie słów kluczowych będzie odbywało się naturalnie, co z pewnością pomoże wypozycjonować Twoją witrynę. Tak jak w przypadku prowadzenia fanpage’a, kwestie związane z pozycjonowaniem strony, w tym prowadzenie bloga, wymaga systematyczności. Jeżeli treści na blogu nie będą pojawiały się co najmniej dwa razy w miesiącu – takie działania okażą się zbędne. Efekty regularnego zamieszczania postów na blogu nie będą natychmiastowe, jednak warto pomyśleć o takich działaniach, ponieważ po dłuższym czasie rezultaty na pewno się pojawią.

marketing usług medycznych

8. Pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie własnej witryny internetowej dzieli się na dwa etapy. Pierwszym jest przygotowanie strony do pozycjonowania. Jest to działanie jednorazowe. Drugi etap to działania ukierunkowane na pozycjonowanie konkretnych słów kluczowych w wyszukiwarce internetowej. Takie czynności również wymagają specjalistycznej wiedzy, a nauka o zagadnieniach dotyczących pozycjonowania strony wymaga czasu. Jeśli jednak nie dysponujesz nadmiarem wolnego czasu, który mógłbyś poświęcić na zagłębienie się w tajniki pozycjonowania, możesz skorzystać z usług agencji reklamowej, która pomoże Ci w tym zakresie.

9. Google Ads i reklama w mediach społecznościowych

Jak pewnie zauważyłeś, dopiero w 9 punkcie poruszamy temat płatnej reklamy. Wszystkie opisane do tej pory źródła pozyskiwania pacjentów są bezpłatne, jeżeli założymy, że będziesz w stanie wykonać je samodzielnie. Niezależnie od tego, czy zależy Ci na szybkim pozyskaniu pacjentów, czy też postanowiłeś cierpliwie czekać na efekty – wykonaj czynności opisane we wszystkich poprzednich punktach, zanim zdecydujesz się na płatną reklamę. W przeciwnym razie nie będziesz miał pewności, czy efekty działań marketingowych to wynik Twojej własnej pracy, czy kwestia wydania pieniędzy na reklamę. 

Ważne jest to, że Twoja praca wykonana w ramach ośmiu pozostałych punktów będzie widoczna stale, natomiast pieniądze wydane na Google Ads to inwestycja krótkotrwała i jednorazowa. Może jednak okazać się pomocna. Pacjent, który raz zainteresuje się Twoją placówką medyczną, może stać się jej stałym bywalcem. Z kolei regularnie prowadzony blog pozwala uzyskać stały ruch na Twojej stronie.

W kwestii wydatków na reklamy AdWords, czy przykładowo Facebook Ads, najlepiej zaczerpnąć informacji u wyspecjalizowanych agencji reklamowych, które mają możliwość wyliczenia budżetu, który należy przeznaczyć na promocję placówki lub gabinetu. Wbrew pozorom może się okazać, że koszt takich kampanii wcale nie musi sięgać dziesiątek tysięcy złotych. Jeśli Twoja placówka medyczna działa lokalnie, a Twoimi potencjalnymi pacjentami będą mieszkańcy danej miejscowości, budżet w wysokości około  1000 zł miesięcznie może okazać się w pełni wystarczający. Agencje reklamowe pobierają 20% kosztów przeznaczonych na daną kampanię reklamową. Kwota, którą wypłacasz agencji na reklamę, jest w pełni wykorzystana na Twoją placówkę.

10. Marketplace

Ostatnim punktem na naszej liście jest marketplace. Znalazł się on tutaj nieprzypadkowo – w  naszym mniemaniu rozwiązanie to jest ostatecznością. Oczywiście – efekty w tym przypadku są widoczne wcześniej, niż przy promocji własnej strony internetowej, natomiast porównując korzystanie z marketplace do płatnej reklamy – nie musi tak być. 

Jeżeli poświęcisz czas na pisanie bloga, wydasz pieniądze na pozycjonowanie strony, to ruch zostanie skierowany na Twoją witrynę, czy fanpage na Facebooku, a promowane będą wyłącznie Twoje usługi. W przypadku korzystania z marketplace może się okazać, że wydajesz pieniądze na reklamowanie konkurencji, a po odejściu wydane pieniądze przepadają. W przypadku dziewięciu pozostałych punktów to się nie stanie.

Podsumowanie

Jak widać, pomimo formalnego zakazu promowania usług medycznych, istnieje wiele źródeł pozyskiwania pacjentów dla placówek medycznych i gabinetów lekarskich. W opisanych powyżej dziesięciu krokach przedstawiliśmy zarówno darmowe, jak i płatne sposoby na wypromowanie placówki medycznej. Darmowe źródła pozyskiwania pacjenta wymagają czasu, zanim przyniosą efekty, natomiast płatne są krótkotrwałe, a ich efekt widoczny jest natychmiastowo. Ważne jest to, aby wykonywać wszystkie działania w takiej kolejności, w jakiej zostały przez nas opisane. Tylko wtedy przyniosą pożądane rezultaty.

Image

Jesteś managerem lub właścicielem placówki?

Zostaw swój numer, a zadzwonimy do Ciebie i przedstawimy dostępne funkcję systemu Proassist, które usprawnią pracę w Twojej placówce.

Informacja o plikach Cookie

Nasza strona internetowa używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze możliwe doświadczenie podczas przeglądania naszej strony. Pliki cookie to małe pliki tekstowe, które są zapisywane na Twoim urządzeniu (komputerze, telefonie lub tablecie) podczas odwiedzania różnych stron internetowych.