Pomożemy rozwiązać każdy problem.

Staramy się, aby nasze usługi były jak najlepiej zrozumiałe i proste w obsłudze. Dzięki temu korzystanie z telefonicznej rejestracji nie stanowi problemu.

Konfiguracja e-recepty

Wystawianie e-recepty jest możliwe tylko po uprzednim wprowadzeniu do systemu Proassist odpowiednich certyfikatów oraz skonfigurowaniu danych. 

Aby skonfigurować dane, wybierz PLACÓWKI z bocznego menu, a następnie kliknij górną zakładkę SPECJALIŚCI. Kliknij ikonkę „Edytuj” przy konkretnym specjaliście, a następnie w panelu wyskakującym z prawej strony uzupełnij dane w sekcji „Dane Platforma E-zdrowie oraz eZUS”.

W przypadku praktyki lekarskiej należy podać: nazwę placówki, wybrać reprezentowaną organizację (praktyka medyczna), numer PWZ, ID Extension, ID Root, NIP placówki, zawód medyczny, regon, oddział, węzeł OID usługodawcy (przydzielany przez rpwdl.csioz.gov.pl), oraz pełny adres placówki.

nazwa placówki

W przypadku podmiotu leczniczego wpisujemy nazwę placówki, wybieramy reprezentowaną organizację (jednostka podmiotu wykonującego działalność leczniczą), numer PWZ lekarza, NIP placówki, wybrać zawód medyczny oraz podać regon placówki. Poniżej, opcjonalnie można podać regon lekarza. Następnie należy wpisać ID Extension, ID Root, podać oddział oraz węzeł OID usługodawcy (przydzielany przez rpwdl.csioz.gov.pl). Na koniec należy wpisać pełny adres placówki. 

Po skonfigurowaniu danych wgraj niezbędne do wystawiania e-recepty certyfikaty TLS i WSS pobrane z rpwdl.csioz.gov.pl, a następnie wprowadź certyfikat ZUS lekarza oraz hasło.

dane platformy e-zdrowie

Podmiot medyczny posiada jeden certyfikat TLS i WSS dla wszystkich lekarzy, a każdy z nich musi wprowadzić do systemu jedynie certyfikat ZUS i hasło.

Lekarze świadczący usługi w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej powinni wgrać do systemy wszystkie te certyfikaty.

Certyfikat P1 generowany jest przez Proassist na podstawie certyfikatów TLS i WSS. 

Uwaga: w pierwszej kolejności należy wprowadzić do systemu certyfikat ZUS, a dopiero potem hasło do niego – nigdy odwrotnie.

Aby wprowadzić konkretne certyfikaty do systemu Proassist wybierz PLACÓWKI z bocznego menu. Następnie kliknij górną zakładkę SPECJALIŚCI. Wybierz ikonkę edycji obok konkretnego specjalisty, po czym, w panelu wysuwającym się z prawej strony zjedź suwakiem w dół do sekcji „Dane Platforma E-zdrowie – certyfikaty”.

Dodawanie podpisu kwalifikowanego

Aby wgrać certyfikat, kliknij konkretny przycisk, a następnie wybierz z dysku odpowiedni dokument.

Podpis kwalifikowany to certyfikat ZUS lub podpis elektroniczny. W systemie preferowany jest certyfikat ZUS

Wystawianie e-recepty

Aby wystawić e-receptę wybierz zakładkę KALENDARZ z bocznego menu. Po wyświetleniu się kalendarza najedź kursorem na konkretną wizytę, przy której pojawi się białe pole zawierające wszystkie informacje dotyczące tej wizyty. Następnie kliknij w przedostatnią ikonę na dole (przyjmij pacjenta). W tym momencie wyświetli się okno, które umożliwia przeprowadzenie wizyty.

W celu wystawienia e-recepty należy kliknąć w zakładkę E-RECEPTA znajdującą się w prawym górnym rogu okna do przeprowadzania wizyty. W panelu wysuwającym się z prawej strony możesz rozpocząć wypisywanie e-recepty.

E-Recepta

Pierwszym krokiem wystawiania e-recepty jest wypełnienie danych pacjenta. Kliknij zielony przycisk ROZWIŃ/ZWIŃ DANE PACJENTA. W tym momencie pokażą się pola wypełnione danymi z karty pacjenta. 

Następny krok to „Dane recepty”. Wybierz z listy, typ recepty, który chcesz wystawić: lek zwykły, czy recepturowy.

Wystawianie e-recepty

Lek zwykły:

Wyszukaj z listy konkretny lek lub wybierz ulubiony (link – dodawanie leku do ulubionych). Aby wyszukać lek, zacznij wpisywać jego nazwę w sekcji „Wyszukaj lub wybierz ulubiony lek”. Kliknij w nazwę leku, aby dodać go do recepty. Teraz wybierz: wielkość opakowania, ilość oraz informacje o refundacji, klikając strzałkę w dół na konkretnej liście i wybierając z niej odpowiedni element. Poniższe pole wypełnij treścią dotyczącą dawkowania leku oraz, w razie potrzeby, wpisz dodatkową treść dotycząca wydawania leku.
Wybierz datę wystawienie oraz datę realizacji wybierając odpowiednią datę klikając w ikonkę kalendarza przy odpowiedniej dacie.
Poniżej wybierz uprawnienia pacjenta, upoważniające go do pełnej lub częściowej refundacji leków.

Wystawianie e-recepty

Następnie wybierz, czy recepta ma być ważna przez 365 dni. 

Oprócz wystawiania recepty istnieje opcja dodania jej do zaleceń (zielony przycisk poniżej). Wystawienie e-recepty możliwe jest wyłącznie po zapełnieniu obowiązkowymi danymi wszystkich pól, w których jest to wymagane.

Lek recepturowy:

W oknie służącym do przeprowadzania wizyty wybierz zakładkę E-RECEPTA w prawym górnym rogu.

Pierwszym krokiem wystawiania e-recepty jest wypełnienie danych pacjenta. Kliknij zielony przycisk ROZWIŃ/ZWIŃ DANE PACJENTA. W tym momencie pokażą się pola, w które możesz wprowadzić dane niezbędne do wystawienia recepty.

Następny krok to „Dane recepty”. Wybierz z listy, typ recepty, który chcesz wystawić: lek zwykły, czy recepturowy.

Wystawianie e-recepty

Wybierz z listy „Dokument recepty na lek recepturowy”. System pozwala na tworzenie i używanie szablonu receptury, dlatego jeżeli masz utworzony wcześniej taki szablon – kliknij przycisk UŻYJ SZABLON RECEPTURY. Jeśli nie – możesz przystąpić do tworzenia leku.

Wpisz nazwę leku, określ jego kategorie: Rp czy Rpw. Defaultowo zaznaczona jest opcja Rp, a następnie określ jego refundację.

Następnie wyszukaj surowiec lub lek z listy. 

Możesz także dodać własną nazwę surowca klikając w zielony przycisk.
Następnie należy wpisać nazwę w okienko, które pojawi się na środku ekranu.

W panelu wystawiania recepty pojawi się nowa ramka z nazwą nowego surowca. Możesz uzupełnić pole na dodatkową treść dotyczącą surowca.

Po wybraniu lub dodaniu surowców określ im proporcje, a następnie wpisz dawkę stosowaną całego leku. W sekcji “Informacje dla wydającego” możesz zostawić informację dla farmaceuty dot. tworzenia leku.

Możesz wprowadzić datę wystawienie recepty oraz datę realizacji klikając w szarą ikonę kalendarzyka.

Poniżej wybierz uprawnienia pacjenta, upoważniające go do pełnej lub częściowej refundacji leków.

Następnie wybierz, czy recepta ma być ważna przez 365 dni.

By wystawić, dokument wybierz jedną z dwóch zakładkę: WYSTAW lub WYSTAW I DODAJ DO ZALECEŃ. Wybierając drugą opcję, informacja o wystawionej e-recepcie pojawi się w sekcji zalecenia opisowe. 

Szablon leku recepturowego

Aby stworzyć szablon leku recepturowego, po uzupełnieniu wszystkich pól niezbędnych do wystawiania recepty oraz stworzeniu leku, kliknij zielony przycisk ZAPISZ SZABLON RECEPTURY, a następnie w okienku, które pojawi się na środku okna wpisz nazwę tego szablonu. Kliknij Zapisz Szablon. Aby go użyć, przy następnym wystawianiu recepty, kliknij przycisk UŻYJ SZABLON RECEPTURY. Wybierz szablon z listy w okienku, które pojawi się na środku okna klikając przycisk KOPIUJ DANE DO RECEPTURY. W tym momencie pola w panelu do wystawiania e-recepty wypełnią się danymi z szablonu.

Wystawianie e-recepty

W zależności od tego, jaką czynność chcesz teraz wykonać, kliknij WYSTAW lub WYSTAW I DODAJ DO ZALECEŃ.

Dodawanie leków do ulubionych

Wybierz E-RECEPTA z zakładek znajdujących się w prawym górnym rogu. Wyszukaj lek z listy, następnie kliknij w gwiazdkę przy nazwie leku w tabelce. Jeśli chcesz usunąć lek z ulubionych, kliknij krzyżyk, który pojawił się przy nazwie leku po dodaniu go do ulubionych.

Dodawanie leku do ulubionych

Automatyczne wypełnianie mocy składników leku Rpw

Wybierz zakładkę WIZYTY z bocznego menu, a następnie kliknij ikonkę menzurki przy konkretnym pacjencie. Wybierz zakładkę E-RECEPTA w prawym górnym rogu. Z prawej strony wyskoczy panel do wystawiania e-recepty. W sekcji „Szukaj leku” zacznij wpisywać nazwę leku Rpw, następnie wybierz go. W tabelce wyświetla się wypełniona ramka z mocą składników leku.
Dana informacja pojawi się na wystawionej recepcie.

Edycja mocy składników aktywnych

Wskazanie do refundacji leku

Podczas dodawania leku refundowanego, podczas wybierania go z listy przy jego nazwie pojawi się informacja – REF. Po wybraniu danego leku, przy jego nazwie pojawi się ikonka „i”. Po najechaniu kursorem myszy na tę ikonkę, na białym polu pojawi się białe pole ze wskazaniami do refundacji leku.
Leki refundowane

Nadawanie mocy składników dla leku Rp

Moc składników Rp możesz nadać w panelu do wystawiania e-recepty. Wyszukaj lub wybierz lek z listy, a następnie w tabelce z informacjami dotyczącymi leku, kliknij przycisk DODAJ SUBSTANCJĘ CZYNNĄ.

Dodawanie substancji czynnej w oprogramowaniu gabinetowym