Im bardziej zadowoleni są nasi pacjenci, tym częściej będą wybierać naszą placówkę i polecać ją swoim znajomym, a także rodzinie. Im więcej będziemy mieć pacjentów, tym wyższe będziemy mieć zyski, a to natomiast uruchamia idealną machinę – im wyższe zyski, tym większe możliwości na poprawienie jakości naszych usług. Im wyższa jakość naszych usług, tym więcej pacjentów. Im więcej pacjentów, tym wyższe zyski – i tak w kółko.
Co jednak zrobić, by uruchomić lawinę korzyści? Musisz podjąć trzy ważne kroki.
Pani Zosia właśnie umówiła się na zabieg wyrwania zęba. Jest dorosłą, choć stosunkowo młodą kobietą, więc cała procedura bardzo ją stresuje, dlatego do naszej placówki wchodzi nieco roztargniona. Przez dłuższą chwilę nie jest w stanie znaleźć rejestracji, ponieważ białe stanowisko zlewa się z równie białymi ścianami, a ukryta za nim, siedząca na niskim krześle rejestratorka, wydaje się praktycznie niewidoczna. Po dłuższej chwili Pani Zosi w końcu udaje się dostrzec biurko i choć rejestratorka była bardzo sympatyczna i profesjonalna, Zosia stresuje się jeszcze bardziej, bo od razu na wejściu poczuła się skołowana i zagubiona.
Pani Zosia się jednak nie poddaje i idzie w kierunku poczekalni. Tutaj jednak czeka ją kolejne niemiłe zaskoczenie – nie ma internetu, żadnych czasopism, które pomogłyby jej zająć czymś głowę, krzesełka są niewygodne, a na domiar złego, z gabinetu obok słyszy wrzaski jakiegoś malucha, który głośno protestuje podczas zabiegu dentystycznego. W efekcie stresuje się jeszcze bardziej, a przy okazji bolą ją plecy. Tej wizyty nie będzie wspominać dobrze.
Przede wszystkim, spraw, by rejestracja w Twoim gabinecie lub placówce medycznej była dobrze widoczna. Zaplanuj stanowisko tak, by nie zlewało się z resztą otoczenia – możesz postawić na biurko w kolorze innym niż ściany, duże logo swojej placówki lub kontrastującą plakietkę z napisem “REJESTRACJA”. Ważne jest również to, by rejestratorka miała na tyle wysokie krzesło, by w pozycji siedzącej była widoczna zza kontuaru.
Ponadto, postaraj się o wygodne krzesła lub ławki w poczekalni. Dobrym pomysłem będzie również stoliczek z czasopismami lifestylowymi dla kobiet i mężczyzn i książeczkami dla dzieci. Pacjenci docenią również dyspenser na wodę, a jeżeli masz taką możliwość, postaraj się o wi-fi dla osób oczekujących na wizytę – pamiętaj tylko o tym, by tabliczkę z dostępem lub kodem QR powiesić w dobrze widocznym miejscu, np. przy rejestracji.
Jeżeli masz taką możliwość, zadbaj o porządne drzwi do gabinetów, które dobrze tłumią dźwięki, by zapewnić swoim podopiecznym prywatność.
Pan Adam od dłuższego czasu podejrzewa, że może zmagać się z depresją i fobią społeczną. Chciałby umówić się na wizytę do psychiatry, który pomoże mu uporać się z tym problemem. Udało mu się znaleźć świetną placówkę z bardzo dobrymi opiniami i psychiatrę, który specjalizuje się w leczeniu depresji i ma świetne podejście do pacjentów z fobią społeczną. Jest tylko jeden problem: placówka posiada tylko rejestrację telefoniczną. To dla pana Adama ogromna przeszkoda – po pierwsze dlatego, że przez depresję nawet wstanie z łóżka, jest dla niego ogromnym wyzwaniem, a po drugie dlatego, że przez fobię społeczną odczuwa paraliżujący strach przed rozmowami telefonicznymi.
Przez to rezygnuje z zapisania się na wizytę.
Pani Kasia jest bardzo konkretną osobą – nie lubi kupować kota w worku. Interesują ją szczegóły, ale jednocześnie nie lubi tracić czasu na to, by długo kopać w internecie i szukać informacji. Przy okazji, pani Kasia jeździ na wózku.
Właśnie planuje umówić się na wizytę do laryngologa. Ma jednak pewien problem – nie tylko nie jest w stanie znaleźć opinii na temat specjalisty w internecie, ale również informacji, jak dojechać do gabinetu i czy dla niej i jej kierowcy znajdzie się parking blisko samego miejsca. Co więcej, nie wie, czy placówka jest dostosowana do osób z niepełnosprawnościami, dlatego rezygnuje z zapisania się na wizytę.
Przede wszystkim, jeżeli masz taką możliwość, dostosuj swoją placówkę dla osób z niepełnosprawnościami. Gdy już to zrobisz, zaznacz to na swojej stronie internetowej oraz na Wizytówce Google. Na Wizytówce Google zaznacz również, jak dojechać do Twojej placówki. Ponadto, udostępnij na swojej stronie internetowej opinie pacjentów.
Jeżeli nie wiesz jak założyć Wizytówkę Google, team Proassist z chęcią Ci w tym pomoże. Co więcej, w systemie Proassist będziesz mieć również możliwość wysyłania automatycznego maila po wizycie, z prośbą o wystawienie opinii, która później pojawi się na Twojej stronie internetowej.
Mówiąc o dobrej atmosferze w pracy, należy wspomnieć o najważniej kwestii – rozmawiaj ze swoimi pracownikami. Regularnie pytaj ich, jak im idzie, czy mają z czymś problem, co im się podoba, co by zmienili. Reaguj na prośby, skargi.
Warto zastanowić się nad tym, by raz np. na pół roku zorganizować wspólną sobotę, podczas której, dzięki prostym ćwiczeniom, pracownicy nauczą się czegoś nowego o sobie nawzajem.
Będąc przy temacie uczenia się, oczywiście wszelkie szkolenia, czy webinary również są świetnym sposobem na to, by zadbać o swoich pracowników. Podnosząc ich kompetencje, nie tylko sprawisz, że będą lepiej wykonywać swoją pracę, ale również dzięki temu zdobędą wiedzę, dzięki której poczują się pewniej w kontakcie z pacjentami.
Ten krok wcale nie musi Cię dużo kosztować – na stronie Proassist znajdziesz wiele przydatnych, a przede wszystkim darmowych materiałów, które pomogą Twoim pracownikom. Co więcej, jeżeli szczególnie interesuje Cię podniesienie kompetencji Twoich rejestratorek medycznych, na stronie Proassist znajdziesz podcast “Zrozumieć Pacjenta”, prowadzony przez Justynę – naszą ekspertkę do spraw rejestracji medycznej, która w swoim programie przekazuje wiele wskazówek i pomysłów na to, jak usprawnić pracę rejestracji medycznej.
Gdy zatroszczysz się już o swoich pracowników i ich kompetencje, pierwszą kwestię masz już za sobą – zadbałeś o dobrą atmosferę w pracy.
Ważne jest jednak również to, by czasem pomyśleć o samym sobie. Wiadomo, wśród oczywistych porad można wymienić odpoczywanie, dbanie o siebie, odpowiednią długość snu, zdrowe pożywienie, ale to nie wszystko.
Podobnie, jak w przypadku Twoich pracowników, powinieneś postawić na szkolenie się. Dzięki kursom, szkoleniom, czy webinarom, podniesiesz swoje kompetencje, co sprawi, że dużo łatwiej będzie Ci prowadzić swoją placówkę lub gabinet medyczny, a dzięki temu odejmiesz sobie sporo stresu, co dobrze na Ciebie wpłynie. Tutaj również uruchomi się lawina – dzięki szkoleniom zdobędziesz wiedzę, która ułatwi Ci prowadzenie biznesu, co z kolei sprawi, że będziesz się mniej stresować, co przełoży się na efektywniejszą pracę, a to spowoduje, że będziesz mieć więcej zadowolonych klientów, którzy przyniosą Ci spore zyski. Mając większe zyski, będziesz mieć budżet na sfinansowanie większej ilości szkoleń – i tak w kółko. Świetne, prawda?
To jednak nie wszystko. Dzięki Proassist wcale nie będziesz potrzebować ogromnego budżetu na to, by podwyższać swoje umiejętności i kompetencje.
Proassist oferuje cały szereg webinarów, e-booków, tekstów blogowych, czy podcastów, dzięki którym dowiesz się czegoś nowego o prowadzeniu gabinetu lub placówki medycznej całkowicie za darmo. Wszystko, czego potrzebujesz, to odrobina wolnego czasu, a także chęci, by nieco się doszkolić.
Za sprawą nowo zdobytej wiedzy wykonasz kolejny krok, który pomoże Ci ustać w Twoim noworocznym postanowieniu sprawienia, by Twoja placówka lub gabinet medyczny stały się jeszcze lepsze. Sprawdź sam klikając tutaj.
Jeżeli jesteś managerem placówki medycznej, lekarzem prowadzącym własną praktykę medyczną lub specjalistą medycznym i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, sprawdź nasze darmowe Ebooki!
Informacja o plikach Cookie