Jednym z głównych celów i założeń Proassist jest pomoc w organizowaniu pracy specjalistom, którzy prowadzą prywatne praktyki lekarskie. Ponieważ jednym z najważniejszych elementów programu Proassist jest intuicyjny kalendarz i możliwość prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, której ważną częścią jest klasyfikacja medyczna, warto sobie wyjaśnić, czym właściwie taka klasyfikacja jest.
Klasyfikacja medyczna to nic innego, jak sposób kodowania na przykład chorób, procedur, czy stopnia niepełnosprawności pacjenta, który pozwala na szybkie i sprawne uzupełnienie, a także późniejsze odnalezienie się w dokumentacji medycznej.
By odpowiedzieć na to pytanie, warto na początku zwrócić uwagę na to, że prowadzenie dokumentacji medycznej jest bardzo ważnym, a jednocześnie nieodłącznym procesem w pracy każdego lekarza. Podobnie jest w przypadku klasyfikacji medycznej, która towarzyszy zarówno specjaliście, jak i pacjentowi cały czas podczas leczenia. Klasyfikacje medyczne stworzono właśnie po to, by możliwie jak najbardziej usprawnić i ułatwić lekarzowi uzupełnianie dokumentacji medycznej.
Klasyfikacja medyczna to nic innego jak system zapisywania oparty na kodzie literowo-liczbowym. W przypadku klasyfikacji medycznej litera w kodzie zazwyczaj stanowi symbol grupy danych schorzeń, procedur itd, a numer odpowiada za kolejny numer na liście. Dla przykładu – w klasyfikacji medycznej ICD-10, litera “F” odpowiada za choroby psychiczne, “G” za choroby układu nerwowego i tak dalej. Warto jednak wspomnieć, że klasyfikacje medyczne to nie tylko ICD-10, które odpowiada za grupowanie schorzeń. Klasyfikacji medycznych jest znacznie więcej i choć każda z nich odpowiada za coś zupełnie innego, zwykle w dokumentacji medycznej pacjenta znajdziemy różne kody z różnych grup klasyfikacji medycznych.
Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych znana szerzej pod skróconą nazwą, jaką jest po prostu klasyfikacja medyczna to międzynarodowa klasyfikacja chorób i procedur medycznych. Klasyfikacja medyczna została stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Celem klasyfikacji medycznej jest przetłumaczenie ważnej i nieodłącznej w pracy lekarza terminologii na proste i krótkie kody literowo-liczbowe, które w znacznym stopniu ułatwiają organizację pracy, stawianie diagnoz, oraz prowadzenie badań statystycznych w zakresie chorobowości i umieralności.
Warto wspomnieć o tym, że obecnie w Polsce najczęściej stosuje się klasyfikację medyczną ICD-9-CM, czyli Międzynarodową Klasyfikację Procedur Medycznych oraz ICD-10, czyli Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych.
Za początek istnienia klasyfikacji medycznych można uznać XIX wiek, ponieważ to właśnie wtedy odbyły się pierwsze próby sklasyfikowania chorób. Za najpopularniejszą rozprawę dotyczącą klasyfikacji medycznych uznaje się „Synopsis nosologiace methodicae” Williama Cullena.
Jeżeli jednak chodzi o aktualną wersję, to Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła prace nad aktualną klasyfikacją ICD-10 już w 1983 roku na spotkaniu w Genewie. Sama klasyfikacja została jednak zatwierdzona w 1992, a w Polsce obowiązuje od 1996 roku.
Aktualne klasyfikacje medyczne można oczywiście odnaleźć na stronach internetowych rządu, jednak w Proassist jest na to łatwiejszy sposób. Proassist jest firmą, której głównym celem i założeniem jest ułatwienie pracy lekarzom i właśnie dlatego aktualne klasyfikacje medyczne można znaleźć szybko i sprawnie w naszym systemie.
Ponieważ system Proassist w dużej mierze pomaga swoim klientom w prowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej, wszystkie klasyfikacje medyczne, które są nieodzownym elementem tych właśnie dokumentacji, można znaleźć zebrane w jednym miejscu w naszej aplikacji mobilnej.
Informacja o plikach Cookie