Czym jest e-recepta?

Recepta sama w sobie to po prostu pisemne polecenie wystawione przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera wypisywana dla pacjenta do przekazania farmaceucie. W większości przypadków recepta dotyczy przepisanych przez lekarza leków, które pacjent będzie musiał przyjmować w okresie leczenia ( w farmakoterapii). Natomiast w tym wypadku, przedrostek “e” w “e-recepcie” od razu sugeruje nam, że mowa tutaj o recepcie, która występuje w formie elektronicznej.

Jak to działa?

E-recepta sama w sobie niewiele różni się od tradycyjnej, znanej nam od lat papierowej recepty. No właśnie – największą różnicą, jaką możemy zaobserwować, jest to, że e-receptę znajdziemy najczęściej na naszym telefonie, w formie sms lub maila, natomiast tradycyjna recepta, to zwykle ręczny, czasem wydrukowany wypis od lekarza z listą i dawkowaniem leków, które będziemy przyjmować w trakcie farmakoterapii.

Krok po kroku

By lepiej i szybciej zrozumieć, jaka jest różnica między e-receptą a receptą tradycyjną, warto wyobrazić sobie sytuację krok po kroku.
Załóżmy, że pacjent udaje się z problemem do lekarza albo odbywa wizytę online za pośrednictwem programu lub strony internetowej przeznaczonej do wideorozmów. Po przeprowadzonej konsultacji i otrzymaniu diagnozy dowiaduje się, że w jego leczeniu istotna będzie farmakoterapia, dlatego pacjent ten potrzebuje leków, a co za tym idzie – recepty. To właśnie wtedy nadchodzi ten moment, w którym lekarz elektronicznie wystawia i podpisuje e-receptę. Dosłownie w kilkuminutowym odstępie od wypisania, pacjent mailowo lub smsowo otrzymuje e-receptę z czterocyfrowym kodem. Ponadto, jeżeli pacjent dodatkowo posiada rządową aplikację M-OBYWATEL, w telefonie znajdzie również kod kreskowy e-recepty (lub na wydruku papierowym, jeżeli takowy otrzymał).
Z taką e-receptą pacjent oczywiście udaje się do apteki, gdzie farmaceuta skanuje kod kreskowy lub pyta o czterocyfrowy kod otrzymany smsowo, weryfikując go dodatkowo numerem PESEL pacjenta. Ostatnim krokiem jest po prostu to, że pacjent otrzymuje przepisane wcześniej leki. 

Dlaczego e-recepty stają się popularniejsze od tradycyjnych recept? Jakie są jej zalety?

Jak łatwo zauważyć, e-recepty coraz szybciej i coraz bardziej wypierają tradycyjne recepty wystawiane przez lekarzy. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka:
– jest to dużo szybsze i łatwiejsze dla lekarza, usprawnia jego pracę,
– zapobiega błędnie wypisywanym receptom dzięki systemowi weryfikującemu,
– brak problemu z pacjentami, którzy zgubili receptę,
– zmniejszenie kolejek do lekarza dzięki możliwości wystawienia recepty zdalnie,
– czytelne informacje dla pacjenta,
– większe bezpieczeństwo dzięki dostępowi do historii recept. 

Image

Jesteś managerem lub właścicielem placówki?

Obecnie wszyscy nasi eksperci są poza biurem. Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy do ciebie, aby zaprezentować Ci funkcje, które usprawnią pracę w Twojej placówce!

Oddzwonimy jak najszybciej to możliwe w dni robocze od poniedziałku do piątku od 9 do 17.

Cześć!

Podaj numer telefonu, a oddzwonimy do 2 minut!