Poleć Proassist znajomym i zbieraj nagrody:

Poleć Proassist znajomym i zbieraj nagrody:

Kasy fiskalne online dla lekarzy – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

Dokonywanie sprzedaży na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej sprawia, że przedsiębiorcy są zobowiązani do wystawiania rachunków za sprzedaż usług. Przedsiębiorcy są zobowiązani do stopniowego wycofywania kas fiskalnych w formie tradycyjnej na rzecz fiskalnych kas online. Kogo dotyczy ten obowiązek i dla kogo obowiązkowe będą kasy fiskalne online? Czy w tej grupie są również lekarze? Sprawdźmy!

Stosowanie kas fiskalnych online

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał na samym początku obowiązywać dla wszystkich przedsiębiorców już od stycznia 2018 roku. Ostatecznie jednak Ministerstwo Finansów zmieniło decyzję i obowiązek stosowania kas fiskalnych online rozłożyło w czasie. Dodatkowo zostały wyznaczone okres przejściowe, a pandemia COVID-19 sprawiła, że obowiązujące terminy zostały wydłużone. 

Kasy fiskalne online – od kiedy dla lekarzy?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej online dotknął również grupy, w której skład wchodzą m.in.: lekarze, lekarze dentyści, kosmetyczki i fryzjerzy. Obowiązek został nałożony na osoby świadczące tego typu usługi od lipca 2021 roku. 

Kasy fiskalne online dla lekarzy – od kiedy?

Stomatolodzy i lekarze, którzy świadczą usługi z zakresu opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjenta, są zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży, do czego zobowiązuje ich § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Wyjątkiem obowiązku posiadania kasy fiskalnej stanowią teleporady i wizyty online. Warunkiem jest jednak zapłata za usługę w formie przelewu, co jest zgodne z § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia.

Obowiązkowe kasy online dla lekarzy od 2021 roku

Wszyscy lekarze od 2021 roku wymieniali urządzenia elektroniczne lub papierowe paragony na kasy fiskalne online. Lekarze mieli prawo do używania tradycyjnych modeli kas wyłącznie do 30 czerwca 2021 roku. Celem tej zmiany jest zwiększenie skuteczności kontroli skarbowej. Kasy fiskalne online umożliwiają ciągłe i automatyczne przesyłanie danych na temat transakcji i zdarzeń do CRK (Centralnego Repozytorium Kas). Jest to system pozwalają na ich bieżące analizowanie i wychwytywanie możliwych nieprawidłowości. 

Integracja kasy fiskalnej z systemem Proassist

Zintegruj swoją drukarkę fiskalna aby wystawiać paragony dla klientów bezpośrednio z systemu Proassist. Zarządzaj swoimi rozliczeniami szybciej i zintegruj drukarkę fiskalną z oprogramowaniem medycznym. Więcej informacji znajdziesz tutaj
Jesteś managerem lub właścicielem placówki?

Zostaw swój numer, a zadzwonimy do Ciebie i przedstawimy dostępne funkcję systemu Proassist, które usprawnią pracę w Twojej placówce.

Cześć!

Podaj numer telefonu,
a oddzwonimy
do 2 minut!