Wygrana dla innowacji w branży medycznej! Firma Proassist i naukowcy z AGH zdobywają 9 milionów złotych od NBCR na rozwój asystenta głosowego dla lekarzy.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na zlecenie Ministerstwa Zdrowia ogłosiło konkurs i wyłoniło zwycięzców. Jednym z nich zostało konsorcjum naukowo-biznesowe AGH i Proassist.

Projekt zakłada stworzenie asystenta głosowego, podobnego do Siri, który będzie pełnił funkcje wsparcia dla lekarzy i specjalistów w codziennej pracy. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz będzie miał możliwość wydawania poleceń głosowych. Jedna komenda rozwiąże szereg wielu akcji w systemie: np. jednocześnie wystawienie e-skierowania i e-recepty i wypełnienie icd-10 i zwolnienie lekarskie na 3 dni. Celem projektu jest odciążenie specjalistów z obowiązków związanych z wypełnianiem dokumentacji. Lekarz będzie mógł wybrać czy skupić się na pacjentach lub pomóc większej liczbie chorych.

Proassist doskonale rozumie i zna problemy, z jakimi borykają się lekarze oraz placówki medyczne. Dzięki temu ich rozwiązanie będzie idealnie dopasowane do potrzeb środowiska medycznego. Współpraca z naukowcami z AGH gwarantuje wprowadzenie najnowszych technologii i innowacyjnych rozwiązań.

Jacek Piaseczyński CEO Proassist i kierownik projektu:
“Naszym celem jest to, aby lekarz porozumiewał się ze swoim komputerem lub telefonem w taki sposób jakby rozmawiał ze swoją asystentką medyczną, która jest obok niego w gabinecie”

Projekt asystenta głosowego dla lekarzy zakłada trzy lata intensywnych prac badawczych i rozwojowych. W tym czasie planowane jest gromadzenie i analiza zebranych informacji od lekarzy, które posłużą do nauki maszynowej i doskonalenia funkcjonalności asystenta.

Specjaliści będą nagrywali swój głos podczas wizyt i konsultacji z pacjentami. Zebrane dane posłużą do zbudowania bazy i doskonalenia asystenta głosowego. Zbieranie realnych danych z wizyt lekarskich jest kluczowym elementem projektu, umożliwiającym dostosowanie asystenta głosowego do konkretnych potrzeb i preferencji lekarzy.
Wiedza i doświadczenie zgromadzone przez lata pracy zawodowej specjalistów będą stanowić cenny wkład w rozwój asystenta. 

Jacek Piaseczyński o ostatecznym celu projektu:
“Chcę zrewolucjonizować Polską służbę zdrowia i wreszcie zdemokratyzować nowe technologie w medycynie, aby nie były dostępne wyłącznie w wielkich szpitalach, tylko mógł z niego korzystać każdy lekarz w swoim gabinecie. Nasza historia rozpoczęła się od wejścia na rynek udostępniając nasze rozwiązanie małym placówkom medycznym, a korzysta z nas już 5.000 specjalistów. Pokazujemy, że potrafimy dotrzeć z naszym produktem do lekarza – i na tym mi najbardziej zależy”

Przedstawiciele Proassist i naukowcy z AGH zdają sobie sprawę z wagi ochrony danych medycznych oraz przestrzegania zasad etyki zawodowej. Pracując z danymi, podejmują wszelkie środki ostrożności, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo informacji oraz przestrzeganie obowiązujących regulacji prawnych.
Bezpieczeństwo i poufność zgromadzonych informacji zostaną ściśle przestrzegane, zgodnie z obowiązującymi przepisami o anonimizacji i ochronie danych osobowych. 

Asystent głosowy dla lekarzy to kolejny kamień milowy w zastosowaniu sztucznej inteligencji w medycynie. Innowacyjne rozwiązania technologiczne od AGH połączone z doświadczeniem Proassist w dziedzinie oprogramowania medycznego, otwierają nowe perspektywy dla lekarzy i pacjentów w Polsce.

Profesor Konrad Kowalczyk i kierownik B+R:
„Naszym celem jest ułatwienie i usprawnienie pracy lekarza poprzez konwersję wypowiedzi lekarza na tekst, a następnie automatyczną ekstrakcję pożądanych informacji i odpowiednie uzupełnienie formularzy elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Cel ten zostanie osiągnięty poprzez opracowanie asystenta głosowego dostosowany do zastosowań medycznych składającego się z modułów sztucznej inteligencji (AI) odpowiedzialnych za automatyczne rozpoznawanie mowy (ASR) i przetwarzanie języka naturalnego (NLP).”

Krakowska firma technologiczna Proassist w partnerstwie z naukowcami z AGH stworzy Inteligentnego Asystenta lekarza za 11 milionów złotych. Ich zadaniem jest zbudować sztuczną inteligencję dla lekarzy.

Podsumowując:

Celem projektu jest zmniejszenie czasu, jaki lekarz lub personel medyczny poświęca na wypełnienie dokumentacji medycznej. Taka optymalizacja ma za zadanie przełożyć się na skrócenie czasu trwania wizyt pacjentów a przez to zwiększenie dostępności lub zwiększenie uwagi specjalisty w trakcie wizyty wyłącznie na pacjencie. Ostatecznym celem jest zapewnienie lepszej jakości opieki pacjentów.

W ramach działania B+R (badanie i rozwój) w projekt będą zaangażowani konsultanci medyczni i placówki medyczne, które zdecydują się na nagrywanie rozmów w gabinecie z pacjentami. Następnie rozmowy przejdą proces anotacji, anonimizacji i transkrypcji, przez co będą pozbawione wrażliwych danych. Tak powstały zbiór danych pozwoli stworzyć narzędzie, którego zadaniem będzie przetwarzanie mowy lekarza na tekst. tzw. ASR i wyciąganie z niego kluczowych sentencji. Tak skonstruowane narzędzie będzie zaimplementowane w systemie do wypełniania dokumentacji medycznej Proassist i udostępnione lekarzom do ich pracy.

Cały projekt o wartości: 11 050 494.01 PLN
Poziom dofinansowania NCBR: 9 202 929,84 PLN

Czas realizacji projektu: 2023-2026

Image

Jesteś managerem lub właścicielem placówki?

Obecnie wszyscy nasi eksperci są poza biurem. Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy do ciebie, aby zaprezentować Ci funkcje, które usprawnią pracę w Twojej placówce!

Oddzwonimy jak najszybciej to możliwe w dni robocze od poniedziałku do piątku od 9 do 17.

Cześć!

Podaj numer telefonu, a oddzwonimy do 2 minut!