Co musi mieć system medyczny?
1️⃣ Zgodność z przepisami prawa:
RODO: system medyczny musi być zgodny z przepisami RODO dotyczącymi ochrony danych osobowych pacjentów. To obejmuje zapewnienie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych w celu ochrony danych.
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM): program musi umożliwiać prowadzenie, przechowywanie i przetwarzanie EDM zgodnie z przepisami prawa. Dokumenty muszą być dostępne w formie elektronicznej i archiwizowane.
Zanim zdecydujesz się na jakieś oprogramowanie, upewnij się, czy jest ono systemem medycznym. Poproś dostawcę oprogramowania o dokument zgodności programu z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
2️⃣ Bezpieczeństwo danych:
Szyfrowanie danych: wszelkie dane pacjentów muszą być szyfrowane, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi.
Kopia zapasowa: system musi zapewniać automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych medycznych oraz możliwość szybkiego ich odzyskiwania.
3️⃣ Integracja z krajowymi systemami ochrony zdrowia:
eWUŚ, e-recepta i P1: program medyczny musi być zintegrowany z systemem rządowym, żeby lekarze mogli spełnić obowiązek raportowania zdarzeń medycznych bez konieczności logowania się do odrębnego systemu. Musi również być połączony z e-WUŚ, żeby lekarze na bieżąco mieli dostęp do informacji o ubezpieczeniu pacjenta.
Co powinien mieć system medyczny?
1️⃣ Funkcjonalność kalendarza:
Planowanie wizyt: system powinien oferować intuicyjny kalendarz do planowania wizyt pacjentów, z możliwością zarządzania cyklicznymi wizytami.
E-rejestracja: funkcja e-rejestracji pozwala pacjentom na samodzielne umawianie wizyt online, co zwiększa dostępność placówki.
2️⃣ Analizy danych:
Analiza danych w systemie medycznym: program powinien umożliwiać tworzenie raportów i analiz dotyczących zdarzeń medycznych, co pomaga w zarządzaniu placówką.
3️⃣ Integracja z innymi systemami:
Integracja z narzędziami do płatności: program powinien umożliwiać integrację z systemami płatności online, co ułatwi pacjentom opłacanie wizyt.
Połączenie ze Znanym Lekarzem: ZL to największa platforma do umawiania wizyt w Polsce. Twój system medyczny powinien mieć możliwość integracji z tą platformą, by wizyty umawiane przez Znanego Lekarza od razu wpadały do Twojego kalendarza. Dzięki temu unikniesz zdublowanych rezerwacji i nie będziesz mieć dodatkowej pracy związanej z ręcznym przepisywaniem wizyt do systemu.
Jeśli chcesz mieć możliwość połączenia systemu medycznego innymi systemami, na których pracujesz, to dowiedz się, czy dostawca udostępnia API.
4️⃣ Obsługa wielu lokalizacji:
Zarządzanie wieloma oddziałami: System powinien umożliwiać zarządzanie wieloma lokalizacjami z jednego centralnego punktu. Nawet, jeśli teraz posiadasz jeden gabinet, to może w przyszłości rozwiniesz swoją działalność?
Co dobrze byłoby, żeby miał system medyczny z funkcji dodatkowych?
Możliwość podpisywania dokumentów medycznych na tablecie znacząco ułatwia pracę personelu i pacjentów. Umożliwia szybkie i zgodne z prawem podpisywanie zgód pacjentów i innych ważnych dokumentów, które od razu można podłączyć do EDM.
2️⃣ Funkcje mobilne:
Niektóre systemu medyczne takie jak Proassist posiadają aplikację dla lekarzy. To bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza w przypadku wykonywania wizyt domowych.
Taka aplikacja może na przykład pozwalać na skanowanie dokumentów za pomocą telefonu. Ułatwia to dodawanie nowych dokumentów do systemu.
3️⃣ Dostosowanie interfejsu:
Personalizacja okna przeprowadzania wizyty ułatwia codzienną pracę lekarzy. Podobnie jest z tworzeniem szablonów wizyt itp. Fajnie, żeby Twój system medyczny umożliwiał automatyzację procesów i powtarzalnych zadań. Znacznie zwiększa to efektywność pracy placówki medycznej.
4️⃣ Wsparcie techniczne:
Wsparcie techniczne dostępne w godzinach pracy lekarzy jest bardzo ważne dla zapewnienia ciągłości pracy placówki. Dlatego fajnie, żeby dostawca Twojego systemu medycznego oferował pomoc również w godzinach popołudniowych, a nie tylko w standardowych godzinach pracy biurowej,
System powinien oferować też szkolenia i materiały edukacyjne, które pomogą Twojemu personelowi w pełnym wykorzystaniu dostępnych funkcji
Podsumowanie
Wybierając system medyczny, warto zwrócić uwagę na jego zgodność z wymogami prawnymi, oferowane funkcjonalności oraz dodatkowe możliwości, które mogą ułatwić codzienną pracę. Proassist to kompleksowe rozwiązanie, które spełnia wszystkie te wymagania, oferując jednocześnie wsparcie techniczne i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb placówki medycznej.