E-recepta

Od stycznia 2020 roku obowiązywać będzie e-recepta, której zasady są określone w ustawie. Czym charakteryzują się te zmiany? Co nowego określają? Jakie zalety ma to nowe rozwiązanie? Czy wiąże się ono z ułatwieniami pracy lekarzy?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
doctor hands with prescription at clinic

E-recepta

Warto zauważyć, że recepta elektroniczna zaczęła powoli istnieć na rynku od początku 2019 roku. Każda placówka medyczna ma obowiązek wdrożenia programu wystawiającego e-recepty do końca 2019 roku. Elektroniczne recepty wystawiać będzie lekarz za pomocą odpowiedniego systemu, także przy użyciu rejestru leków. Pacjenci otrzymywać będą tylko kod dostępu wraz z numerem PESEL, który jest potrzebny podczas odbioru lekarstw w aptece. Farmaceuta za pomocą kodu ma możliwość wydania leków odbiorcy.

Korzystanie z e-recepty

Okazuje się, że korzystanie z e-recepty jest bardzo proste. Wystarczy zastosować poniższe zasady:

    • odebranie od lekarza recepty elektronicznej (zazwyczaj jako wydruk lub mail czy sms) z odpowiednim kodem,
    • przekazanie w aptece farmaceucie wydruku z kodem (lub sms-a/maila),
    • odbiór leków.

Jak widać, korzystanie z elektronicznych recept będzie dla pacjentów banalnie łatwym zadaniem.

Doctor in his practice with a digital tablet

Zalety e-recepty

Warto zauważyć, że e-recepta ma wiele zalet. Przede wszystkim pacjent i lekarz oszczędzają czas potrzebny na wypisanie recepty tradycyjnej. Elektroniczna recepta sprawi, że brak pieczątki nie będzie stanowił problemu, a farmaceuta z łatwością odczyta wydruk. Co ciekawe, lekarze zyskają także możliwość wystawiania takich recept na urządzeniach mobilnych. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest zminimalizowanie ryzyka fałszywych recept. Dostępna opcja częściowej realizacji recepty będzie sporym udogodnieniem – pacjent korzystający z kilku opakowań leków będzie mógł część zakupić od razu, a pozostałe opakowania przy okazji kolejnej wizyty.
Drawing medical card online

Internetowe Konto Pacjenta

Aby otrzymać e-receptę drogą elektroniczną, można założyć Profil Zaufany i zarejestrować się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Korzystanie z takiego konta da wiele możliwości – między innymi dostęp do wystawianych recept i zwolnień lekarskich, a także dokumentacji medycznej zarówno przez personel medyczny, jak również przez pacjenta. Takie aspekty mają wpływ na większe bezpieczeństwo pacjenta i lepszą jakość leczenia i koordynację tego procesu.

Dodatkowe korzyści

Zrealizować receptę elektroniczną można w zasadzie w każdej aptece. Jeśli lekarz zapisał pacjentowi większą ilość leków, nie trzeba prosić o podpis i nie utraci się na lekarstwa refundacji. E-recepty zawsze są czytelne, dlatego ryzyko otrzymania nieprawidłowego lekarstwa jest w zasadzie zerowe. Recepty zapisywane na IKP nie zgubią się i z łatwością uzyskamy do nich dostęp w każdej chwili.


Takie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że daje także możliwość sprawdzenia w dowolnym momencie kwestii dotyczących tego, jak przyjmować lek. Informacje o dawkowaniu znajdziemy na e-recepcie. Z łatwością sprawdzimy także dawkowanie leków u naszych dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Zaistnieje także możliwość otrzymania kolejnej elektronicznej recepty nawet bez konieczności wizyty u lekarza. Dotyczy to głównie przewlekłych chorób i takie sytuacje muszą zostać dokładnie ustalone z lekarzem.

Beautiful female doctor typing receipt for patient

Elektroniczna recepta dla przychodni

Uprawniony personel medyczny dzięki elektronicznym formom wystawiania recept zyska możliwość cyfrowego podpisania dokumentu i przekazania pacjentowi wszelkich danych potrzebnych do zrealizowania recepty. Elektroniczny zapis informacji jest w dzisiejszych czasach sporym ułatwieniem i daje wiele możliwości. Korzyści występują także po stronie lekarza, który znacznie oszczędza czas podczas wystawiania recepty. Dochodzi także do poprawy wiarygodności i czytelności recepty oraz zmniejszenia kosztów dotyczących papierowych wydruków. Wystawiając elektroniczną receptę lekarz w zasadzie bardzo szybko określi dawkowanie lekarstwa i inne dane.

young female doctor agent practitioner working at the office and she answering phone calls online

Ułatwienie pracy lekarzy

Lekarze dzięki elektronicznym receptom zyskają komfort wpływający na ułatwienie ich pracy. Już w przyszłym roku w obiegu pozostaną jedynie recepty elektroniczne (poza wyjątkami określonymi w przepisach). Początkowy etap wdrożenia e-recept został już wykonany. Wszystkie punkty apteczne zostały bowiem podłączone do platformy e-zdrowie. Okazuje się, że wiele osób coraz chętniej korzysta z takiego rozwiązania, doceniając jego łatwość realizacji i wygodę. Internetowe Konto Pacjenta odnotowuje coraz większą liczbę zalogowań. Można zatem stwierdzić, że te innowacyjne zmiany są przez wiele osób pozytywnie postrzegane. Osoby starsze także nie powinny się martwić, gdyż zawsze mogą poprosić o pomoc kogoś z rodziny. Dostęp do platformy mają bowiem także osoby najbliższe, którym pragniemy udostępnić informacje o naszej chorobie i lekarstwach.

Elektroniczne recepty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Od stycznia 2020 roku obowiązek wystawiania elektronicznych recept spadnie na każdą placówkę medyczną. Medycyna także ulega zmianom, dlatego nie bójmy się nowoczesnych, elektronicznych rozwiązań.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Prowadzisz gabinet? Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy przedstawić ofertę.


Oddzwonimy do Ciebie najszybciej, jak się da.