ICNP, czyli niezbędnik pielęgniarki – krótka historia

ICNP to nic innego, jak skrót od “Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej (International Classification for Nursing Practice)”.
Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej, to podobnie jak inne klasyfikacje medyczne, sposób, by ujednolicić system komunikowania się w pielęgniarstwie. Samo ICNP powstało dzięki Międzynarodowej Radzie Pielęgniarek (ICN, International Council of Nurses), która jest organizacją zrzeszającą aż 135 krajów na całym świecie. Pomysł na ujednoliconą klasyfikację pielęgniarską powstał już w 1989 roku, gdy pielęgniarki zauważyły, że istnieje potrzeba uporządkowania terminologii specjalistycznej.
Wśród najważniejszych powodów do wprowadzenia Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej wymienia się między innymi:
– zaistnienie procedur pielęgniarskich w systemie,
– ujednolicenie procedur,
– stworzenie katalogów świadczeń pielęgniarskich w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa, ułatwiających specjalistyczną opiekę pielęgniarską,
– stworzenie bazy danych i wiele innych. 

Struktura ICNP

Podobnie, jak w przypadku innych klasyfikacji medycznych, Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej również składa się z kodu liczbowo-literowego, który odpowiada za opis działań poszczególnych procedur.
Sama struktura działa na zasadzie 7 osi: 
1. Klient (C — Client);
2. Przedmiot (DC — Diagnosis, F — Focus);
3. Działanie (A — Action, IC — Intervention);
4. Środki (M — Means);
5. Czas (T — Time);
6. Lokalizacja (L — Location);
7. Osąd/Ocena (J — Judgement).
By lepiej zrozumieć strukturę Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej, przedstawimy przykłady dwóch pierwszych osi.

Oś pierwsza, czyli klient
Image
Oś druga, czyli przedmiot (DC — Diagnosis, F — Focus) – obszar uwagi istotny dla pielęgniarki
Image

Zastosowanie ICNP w pracy pielęgniarek

Tak jak już wspomnieliśmy, Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej powstała po to, by ułatwić i ujednolicić system komunikowania się w pielęgniarstwie.
Właśnie dzięki temu, że ICNP w sprawny sposób ujednolica i pomaga w porządkowaniu istotnej w pracy pielęgniarki dokumentacji, można uniknąć chaosu, który w znacznym stopniu utrudniałby organizację. Ogromną i bardzo zauważalną korzyścią wynikającą ze stosowania ICNP, jako narzędzia pracy w placówkach, jest opisywanie i dokumentowanie praktyki pielęgniarskiej na podstawie dostępnych katalogów. Natomiast ujednolicony przy pomocy ICNP język zawarty w katalogu pozwala dopasować działania pielęgniarki i modyfikować je, w zależności od uzyskiwanych wyników. 

Image

Jesteś managerem lub właścicielem placówki?

Zostaw swój numer, a zadzwonimy do Ciebie i przedstawimy dostępne funkcję systemu Proassist, które usprawnią pracę w Twojej placówce.

Cześć!

Podaj numer telefonu, a oddzwonimy do 2 minut!